Ky Eshte Njeri Nder Mullinjet Me Te Vjeter Ne Bot, E Pabesueshme Eshte 1000 Vjecar Dhe Ende Eshte Ne Perdorim..(VIDEO)

Uncategorized

Këta mullinjë të erës janë ndër më të vjetrat në botë.
E vendosur në qytetin iranian, Nashtifan, fillimisht i quajtur Nish Toofan, ose “stuhia”, mullinjtë e erës kanë përballuar erërat deri në 74 milje në orë.

Me projektin që mendohet se është krijuar në Persinë Lindore ndërmjet viteve 500-900, ata kanë qenë në përdorim për disa shekuj.
Më poshtë shihni pamjet në Video:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *